GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK SZÜLŐKNEK

Tisztelt Szülők, Gondviselők!

Az alábbiakban néhány gyakran ismételt kérdés válaszát gyűjtöttük össze a vizsgálatok technikai lebonyolításával és a Megyei Szakértői Bizottság működésével kapcsolatban. Kérjük, hogy mielőtt felkeresnék Bizottságunkat, tájékozódjanak az alábbi kérdések mentén:

Nem. A vizsgálatokat több szempont szerint szervezzük, így szülői időpontkérésre nincs szükség, sem lehetőség. Amennyiben már beosztásra került gyermekének vizsgálata, úgy a Bizottság adminisztrátorai telefonon, e-mailben vagy levélben értesítik önt és a gyermek intézményét. Kérjük, érkezzenek pontosan!

Amennyiben a megadott időpontban nem tudnak megjelenni, úgy kérjük mihamarabb jelezzék azt Bizottságunknál telefonon, lehetőleg még a vizsgálati nap előtt. Kérjük, hogy betegen ne hozzák gyermeküket vizsgálatra, mert állapotuk ronthatja a teljesítményt és más, itt tartózkodó gyermekeket, kollégákat is megfertőzhetnek. Az így igazolt távolléteket Bizottságunk nem kezeli nem-megjelentként, így a későbbiekben újabb időpontot adunk. Ha nem jelzik a távolmaradás okát, úgy Bizottságunk még két alkalommal ad időpontot, végül hatósági eljárást indít a Tankerületi Központnál.

Kérjük, hogy amennyiben sürgősen szeretnének időpontot kapni szakértői vizsgálatra, azt írásban jelezzék felénk a Megyei Szakértői Bizottság valamelyik e-mail címén, leírva a sürgősség okát. Felhívjuk figyelmüket, hogy a vizsgálati időpontok előre hozására csak kivételes esetekben van lehetőség, így fontolják meg és alaposan indokolják meg e-mailjükben. Minden megkeresésre válaszolunk, de türelmüket kérjük!

Fontos információkat adhat a vizsgálatot végző szakemberek számára, ha magukkal hozzák a gyermek egészségügyi dokumentációját (zárójelentések, ambuláns lapok), iskolába járó tanulók félévi vagy előző év végi bizonyítványát, továbbá néhány füzetét (magyar nyelv, matematika). Kontrollvizsgálatok esetén csak az előző ittjártuk óta keletkezett dokumentációt kérjük.

Amennyiben használnak bármilyen vizuális támogató vagy alternatív, augmentatív kommunikációs eszközt, kérjük azt/azokat is hozzák és használják a vizsgálat előkészítésére (ld. az akadálymentes vizsgálatokról szóló kérdést).

Amennyiben szükséges, a szülő a vizsgálat megzavarása nélkül bent lehet a vizsgálaton. Hang- vagy képfelvételt természetesen nem készíthet. Azt azonban tudjuk, hogy a gyermekek a szülők jelenlétében többnyire másként szoktak viselkedni, ezért ha egy mód van rá, akkor szeretnénk ennek mellőzését kérni.

A vizsgálatok általában délelőtt zajlanak, akár már nyolc órai kezdéssel. Ebben igazodunk az Önök lakóhelyéről történő utazás feltételezett hosszához. A gyermekek nem feltétlenül érkezési sorrend alapján kerülnek egy-egy szakemberhez, hanem előre meghatározott beosztásban. Így a vizsgálatok legtöbbje délig is eltarthat. Kérjük, hogy készüljenek gyermeküknek enni- és innivalóval, a hosszabb itt-tartózkodás miatt. Kérjük, hogy érkezzenek pontosan, mert a vizsgálat időtartamán rövidíteni nem tudunk, illetve további időpont biztosítására csak kifejezetten indokolt esetben van lehetőség.

A Megyei Szakértői Bizottságnak nem jogköre az óvodák, iskolák ellenőrzése, az a fenntartók feladata. Amennyiben a gyermek nem kapja meg a neki járó ellátást, az intézményvezetővel, pedagógusokkal, a gyermeket fejlesztő gyógypedagógussal történő szóbeli és esetleg írásbeli egyeztetéssel keressék a megoldást. Vegyék számításba azt, hogy az ellátás megszervezéséhez, a megfelelő szakember megtalálásához esetenként hosszabb időre is szükség lehet.

Végső esetben írásban fordulhatnak az adott intézmény fenntartójához.

Nem. Amennyiben gyermeke állapota indokolja (tartósan beteg, súlyosan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral küzd stb.), az emelt összegű családi pótlékra jogosító igazolást szakorvos állítja ki. Ez ügyben forduljanak a gyermekkel az egészségügyben foglalkozó szakorvoshoz (gyermekpszichiáter, gyermekneurológus stb.).

A szülőn (törvényes gondviselőn) kívül más nem dönthet a gyermeket érintő kérdésekben, így kérjük, csak a legvégső esetben hozza más önön kívül a gyermeket a vizsgálatra. Amennyiben más a kísérő (nagyszülő, az ön élettársa, nagykorú testvér, egyéb rokon), úgy kérjük küldjön vele egy ön által aláírt meghatalmazást, hogy a kísérő döntést is hozhat-e az ön nevében vagy csak elhozta a gyermeket. Ha nem dönthet, úgy a vizsgálat végén önnel egyeztetünk egy időpontot, amikor az eredményeket átbeszéljük.

A Megyei Szakértői Bizottság csak a sajátos nevelési igényre vonatkozó vizsgálatokat végzi el. Pszichológiai gondozásra, korai fejlesztésre, nevelési tanácsadásra kérjük, hogy a lakóhelyéhez legközelebbi Tagintézményünknél jelentkezzen!

Az előzetes vizsgálati véleményen összefoglalva találja meg a gyermek adatait, a vizsgálat eredményeit, illetve a szükséges fejlesztések típusát és óraszámát. Önmagában ez még nem jogerős, csak a végleges szakértői vélemény kiérkezéséig használható, a vizsgálat megtörténtét igazolja. Amennyiben szeretné, bemutathatja a gyermek intézményében, hogy a szükséges fejlesztéseket elkezdhessék megszervezni. A végleges szakértői vélemény akkor válik érvényessé, amikor azt Bizottságunk postai úton megküldi önnek, és lejár a 15 napos fellebbezési határidő.

Ezután kapják meg tőlünk az intézmények.

A szakvélemény átvételétől számított 15 napon belül írásban kell jelezni egyet nem értését Bizottságunk felé, vagy az illetékes (Tatabányai vagy Esztergomi) Tankerületi Központ felé megindokolva, hogy pontosan mivel nem ért egyet. A legtöbb esetben a Tankerületi Központ a fellebbezéshez szakértőként Bizottságunkat rendeli ki. Két másik szakember (akik nem voltak érintettek a gyermek vizsgálatában) áttekinti az iratanyagot, és ez alapján dokumentumelemzéssel vagy újabb vizsgálattal megválaszolja a Tankerületi Központ kérdéseit. Önnek kötelessége együttműködni a szakértést végzőkkel. A fellebbezésére választ a Tankerületi Központtól kap.

Kérjük vegyék figyelembe, hogy mielőtt fellebbeznének, keressék meg Bizottságunkat telefonon vagy e-mailben, mert egyes esetekben könnyen orvosolható az önök által kifogásolt rész, a fellebbezési eljárás viszont akár 1-2 hónapot is igénybe vehet.

Bizottságunk a vizsgálatok tervezésekor figyelembe veszi a gyermekek diagnózisát. Lehetőségeinkhez mérten igyekszünk stresszmentessé tenni az autista gyermekek vizsgálatát.

Ha arra igény van, strukturált, ingerszegény környezetet biztosítunk a vizsgálat során.

Ha vannak a gyermeknek egyéni vizuális támogató, jutalmazó rendszerei, azt a szülők segítségével használni fogjuk. Ehhez azonban el kell hozni azokat magukkal (pl. napirendi kártyák, szabálykártyák, szempontkártyák, jutalmak).

A gyermek sajátos igényeit a vizsgálat megkezdésekor a vizsgálatvezetővel meg lehet beszélni. Arra is van lehetőség, hogy a web-oldalunkon megtekintsék az épületről, vizsgálószobákról, váróteremről készült fotókat, ezzel felkészíthetik a gyermeket arra, hogy mi vár rá azon a napon. A Megyei Szakértői Bizottság fülre kattintva az oldal alján található a galéria. A képek letölthetők és felhasználhatók a napirendi kártyák elkészítéséhez.

A verbális kommunikációt nem vagy nem jól használó gyermekek számára nonverbális vizsgálóeszközöket használunk.

Érdemes az alábbi napirendi kártyákat elkészíteni:

napirend:         1. érkezés

                        2. a szülővel beszélgetünk (kb. ½ óra)

                        3. feladatvégzés (kb. ¾ óra)

                        4. szünet (kb. 10 perc)

                        5. feladatvégzés (kb. ¾ óra)

                        6. szünet (kb. 10 perc)

                        7. a szülővel beszélgetünk (kb. ½ óra)

                        8. távozás

                        9. jutalom

Amennyiben a vizsgálat időpontja előtt szeretnének kérdést feltenni, a szakertoiertesito@gmail.com e-mail címen megtehetik azt, de kérjük, hogy legalább 2-3 nappal előtte tegyék, hogy legyen időnk válaszolni!

Nagykorú, de még köznevelésben (általános vagy középiskolában) részt vevő tanuló esetén kérjük, hogy a tanuló, illetve intézménye együttesen kérje vizsgálatát a járási vagy megyei szakértői bizottságnál. A szülő természetesen lehet kísérő, de a nagykorú tanuló aláírásával, egyetértésével érvényes az előzetes tájékoztató, illetve a szakvéleményt az ő részére postázzuk ki. A nagykorú tanuló a szakértői vizsgálatokkal kapcsolatban önállóan jár el, mint más ügyintézések esetén.