Tájékoztató a Vármegyei Szakértői Bizottság tevékenységéről
A Székhelyintézmény Szakértői Bizottsága szakemberei nevében a további sikeres együttműködés érdekében szeretnénk Önöknek ismét néhány hasznos információt nyújtani.
Tájékoztatjuk Önöket, hogy azok a szakértői vélemények, melyeken a kötelező kontrollvizsgálat időpontjaként a 2023/24-es tanév szerepel, elméletileg 2024. augusztus 31-ig voltak érvényesek.
A 2023/24-es tanévben esedékes és beküldött felülvizsgálati kérelemmel rendelkező tanulók esetében a megnövekedett esetszám miatt esetleg elmaradt kontrollvizsgálatokat legkésőbb 2024/25-ös tanév első félévének végéig tervezzük elvégezni.
Mivel ezekben az esetekben a sajátos nevelési igény nem került visszavonásra, csak a felülvizsgálat technikai okok miatt nem valósult meg, így a szakértői véleményekben foglaltakat érvényesnek kell tekinteni, a javaslatokat továbbra is be kell tartani.
Azokban az esetekben, amelyekben a lejelentés ugyan megtörtént, de a felülvizsgálati kérelem nem került beküldésre, kérjük, hogy legkésőbb szeptember 30-ig postai úton pótolják azt annak érdekében, hogy a fenti módon tudjunk eljárni.
Web-oldalunk megújulóban van, remélhetőleg hamarosan kibővült tartalommal, sok új információval szolgál az érdeklődők számára.
Az első szakértői vizsgálat kérése:
A 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet alapján 2013. szeptember 1. óta a székhelyen és a járási szerkezethez igazodó tagintézményekben is folytatunk szakértői bizottsági tevékenységet.
Az első vizsgálatot a Szakértői vélemény iránti kérelem alap és felülvizsgálathoz c. nyomtatványkitöltésével kell kérni a járási tagintézményeknél akkor is, ha a gyermek esetleg valamely egészségügyi intézményben járt már vizsgálaton, és ott a vármegyei szakértői bizottság felkeresését javasolták.
A nyomtatvány elérhető itt:
https://docplayer.hu/213923589-Szakertoi-velemeny-iranti-kerelem-alap-es-felulvizsgalathoz.html
A járási tagintézmények a beilleszkedési/tanulási/magatartási nehézség megállapítására jogosultak, a Székhelyintézmény Szakértői Bizottsága pedig a sajátos nevelési igény vagy a beilleszkedési/tanulási/magatartási nehézség megállapítására.
Felülvizsgálat kérése:
A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 95. § (6). alapján:
(6) Az iskola az (5) bekezdésben meghatározott adatok alapján minden év június 30-ig megküldi az illetékes szakértői bizottsági feladatot ellátó intézmény részére
azon tanulók nevét – a szakvéleményt kiállító intézmény és a szakvélemény számával(törzsszám) együtt –, akiknek a felülvizsgálata a következő tanévben esedékes.
A BTMN-es tanulók kontrollvizsgálatát a járási tagintézményeknél kell kérni.
Az SNI-s tanulók kontrollvizsgálatát a Székhelyintézmény Szakértői Bizottságnál kell kezdeményezni
Minden tanév végén tehát a következő tanévben felülvizsgálatra kötelezett sajátos nevelési igényű gyermekek/tanulók névsorát és a szakértői véleményeken szereplő törzsszámukat kérjük beküldeni.
Ez történhet postai úton vagy elektronikus formában is.
Az éves munka tervezéséhez erre feltétlenül szükség van.
Kérjük, hogy a munkánk megkönnyítése érdekében egyéb, a kontrollvizsgálattal nem összefüggő kéréseket és kérdéseket a kontroll-lejelentésbe ne írjanak bele, azokat külön levélben jelezzék.
Kérjük, ha valamilyen okból az esedékes kontroll-lejelentést nem tették meg (pl. új tanuló felvétele az intézménybe), azt minél előbb pótolják, mert csak így tudjuk betervezni, és elvégezni a tanuló vizsgálatát.
A felülvizsgálatok kéréséhez is minden esetben – a SZAKÉRTŐI VÉLEMÉNY IRÁNTI KÉRELEM ALAP- ÉS FELÜLVIZSGÁLATHOZ elnevezésű nyomtatványt szíveskedjenek használni.
Kérjük, hogy értelemszerűen, hiánytalanul töltsék ki, írják alá és azt legkésőbb az aktuális tanév szeptember 30-ig a tanuló előző tanév végi bizonyítványának másolatával együtt juttassák el kizárólag postai úton az alábbi címre: 2800 Tatabánya, Fő tér 4. címre.
A késve megküldött kérelmek esetén a felülvizsgálatot nem biztos, hogy az adott tanévben el tudjuk végezni.
Nagyon fontos, hogy a kérelem 2. pontjában tüntessék fel, hogy ki kezdeményezte a felülvizsgálatot, és mi annak a pontos indoka (kötelező felülvizsgálat, rendkívüli felülvizsgálat pl. tantárgyi felmentés céljából, vagy egyéb, pontosan megnevezett indokkal).
Ez a nyomtatvány szerkeszthető, és tartalmaz minden olyan információt, melyre szükségünk van, így a kontrollvizsgálat során felhasználjuk a gyermekek fejlődésének nyomon követéséhez.
Ha a mi bizottságunk vizsgálta a gyermeket, a szakértői vélemény az iratanyagban megtalálható, így azt ne küldjék be.
Intézménykijelölés kérése:
Az intézményekbe újonnan érkező SNI-s tanulók intézmény-kijelölését a tanuló nevének, törzsszámának és lakcímének feltüntetésével kérjék.
Kérjük, hogy használják az Intézménykijelölési kérelem óvodák, iskolák, középiskolák részére c. mintát, melyet a letölthető dokumentumok között megtalálnak.
Kérjük, hogy az intézményük alapdokumentumának esetleges változásait, mely a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátását érinti, jelezzék számunkra annak érdekében, hogy a vizsgálatok során az intézménykijelöléseink megfelelőek legyenek.
A BTMN diagnózissal rendelkező tanulók számára nem jelölünk ki ellátó intézményt, így azt nem kell kérni.
Más megyéből érkezett gyermekek, tanulók:
Amennyiben a sajátos nevelési igényt nem a KEVPSZ Szakértői Bizottsága állapította meg, akkor a kontrollvizsgálatra történő kérelemmel, illetve intézmény-kijelölési kérelemmel együtt a másik szakértői bizottság által kiállított szakvélemény másolatát is kérjük beküldeni.
Egyéni munkarendben teljesített tankötelezettség:
Amennyiben az SNI-s vagy BTMN-es tanulók számára tankötelezettségük teljesítésére vonatkozóan egyéni munkarend szerinti haladást javasolt intézményünk, azt a gondviselőnek kérelmeznie az Oktatási Hivatalnál.
Az egyéni munkarenddel kapcsolatos döntést minden esetben az Oktatási Hivatal hozza meg.
Az erről szóló részletes tájékoztató az OH által működtett informatikai felületen található:
https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozerdekuadatok/!Kozerdeku_adatok/oh.php?id=egyeni_munkarend.
Amennyiben az SNI-s vagy BTMN-es tanuló orvosi javaslat alapján kap engedélyt az egyéni munkarendben történő haladásra, akkor kérjük, hogy erről a szakértői véleményt kiadó Szakértői Bizottságot írásban tájékoztassák.
Értesítés a vizsgálat időpontjáról:
Kérjük, hogy az intézménybe kiküldött vizsgálati időpontról szóló értesítések egy kinyomtatott példányát a tanulók gondviselőjének időben továbbítsák, mert mi egyidejűleg nem értesítjük a szülőket.
Mivel a szülők az esetleges lakcímváltozásokat nem jelentik be Bizottságunknak, ezért az intézmény értesítése számunkra megbízhatóbb, hiszen a beküldött felterjesztésen szerepelnie kell a gyermek lakcímének is. Emellett az is hasznos, ha a beküldő intézmény is tudja a kontrollvizsgálat időpontját.
A nyári szünet idején az iskolás tanulókat nem az intézményen keresztül értesítjük, hanem a szülőket keressük meg. Ezért is fontos, hogy a beküldött felterjesztésen a szülők lakcíme, telefonszáma is ki legyen töltve.
A vizsgálaton a jogszabály szerint a felügyeleti joggal rendelkező mindkét szülő vagy gondviselő jelenléte szükséges. Az a szülő, aki nem tud megjelenni, írásban meghatalmazhatja a gyermeket kísérő szülőt arra, hogy őt is képviselje. Ha ez elmarad, akkor a jelen lévő szülőnek a vizsgálat során írásban kell nyilatkozatot tennie arról, hogy a másik szülőt mindenben képviselheti. Ennek esetleges jogi következményeit a nyilatkozó fél viseli.
A szakvélemények érvényessége:
Azok a szakvélemények, melyeken a kötelező kontrollvizsgálat időpontjaként a 2023/24-es tanév szerepel, 2024. augusztus 31-ig érvényesek.
A 2023/24-es tanévre vonatkozóan az időben lejelentett és esetleg elmaradt kontrollvizsgálatok még folyamatban vannak, azokat legkésőbb 2024. október 30-ig szeretnénk elvégezni, vagy írásban meghosszabbítjuk azok érvényességét.
Az aktuális nevelési év végén megkésve beküldött felülvizsgálati kérelmek esetében a kontrollvizsgálatokat határidőig már nem áll módunkban elvégezni. Ezekben az esetekben a következő nevelési év első félévéig meghosszabbítjuk a szakvélemény érvényességét, de kérjük, hogy a jövőben nagyobb figyelemmel végezzék a kontroll-lejelentéseket és a kérelmek beküldését.
Sajnos több olyan gyermek/tanuló vár kontrollvizsgálatra, akiket már behívtunk, de nem jelentek meg. Ha jelezték a meg nem jelenés okát, akkor automatikusan kapnak új időpontot. Ha azonban nem jelezték a távolmaradásukat, akkor szakértői véleményük érvényessége elvész.
Felülvizsgálatra csak a gondviselő által írásban megerősített kérésre fogjuk őket ismét behívni, mert az automatikusan adott ismételt időpontban történő megjelenésre egyébként nincsen garancia.
Azokban az esetekben, amelyekben nem kérték a kontrollvizsgálatot, így az elmaradt, a különleges bánásmódra való jogosultság megszűnhet. Kérjük, hogy ezekben az esetekben egyedileg egyeztessenek velünk!
A szakvélemények jogerőre emelkedése:
Az alábbi tájékoztatás szerepel a szakértői véleményekben:
“Felhívjuk a gondviselő figyelmét, a 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet 18. § (1) értelmében, amennyiben a szakértői véleményben foglaltakkal nem ért egyet, a szakértői bizottság köteles erről a területi járási hivatalt tájékoztatni. A 18. § (3) alapján a gondviselőnek – a kézhezvételtől számítva – tizenöt nap áll rendelkezésére a szakértői vélemény felülvizsgálatának kezdeményezésére. Ha a szakértői vélemény kézhezvételétől számított tizenöt napon belül nem tesz nyilatkozatot és nem indítja meg az eljárást, az egyetértést megadottnak kell tekinteni.”
Ennek az a következménye, hogy az intézményekbe csak akkor tudjuk küldeni a szakértői véleményeket, ha a fellebbezési határidő lejárt.
A jogszabályok betartása mellett előfordulhat, hogy a szakértői vizsgálat időpontja és a szakértői vélemény intézménybe történő postázása között két hónap is eltelik.
A vizsgálat során a szülők minden esetben kapnak egy előzetes vizsgálati véleményt. Ezt kérjék el a szülőktől. Ebben a vizsgálat eredménye röviden megtalálható, így a döntés lényegét az intézmények is megtudhatják, ha azt a szülő bemutatja, tehát valószínűleg nem fellebbez.
A szakvéleményben szereplő javaslatok betartása:
A szakértői vélemények tartalmazzák a következő tájékoztatást is:
„Felhívjuk a figyelmet, hogy a 2012. évi II. törvény 248. § (2) bekezdésének c) pontja alapján, aki a pedagógiai szakszolgálatra vonatkozó rendelkezéseknek megfelelően készített szakvéleményben foglaltakat szándékosan figyelmen kívül hagyja, szabálysértést követ el.”
A különleges bánásmódra vonatkozó javaslatok betartása valamennyi érintett fél (tanuló, gondviselő, intézmények) kötelessége is.
A szakértői véleményekben szereplő értékelési könnyítésekről, esetleges tantárgyi felmentésekről hozott igazgatói határozatok is segíthetik azok mindenki által történő betartását.
Köszönjük az eddigi együttműködést!
A továbbiakban is állunk rendelkezésükre, telefonon vagy e-mailben feltett kérdéseikre szívesen válaszolunk.
A Székhelyintézmény Szakértői Bizottságának elérhetőségei:
adminisztráció: +36-34-517-287
(vizsgálati kérelmekkel, behívásokkal, utazási utalványokkal kapcsolatos ügyek)
Szakértői Bizottság igazgató:
(szakmai kérdések, egyéb ügyek)
Kérjük, hogy egyszerre csak az egyik e-mail címre küldjék el üzeneteiket, kérdéseiket!