Bemutatkozás | Szakértői vizsgálat folyamata | Munkatársaink | Dokumentumok | Kapcsolat | Aktualitások

Komárom-Esztergom Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Tatabányai Tagintézménye
OM azonosító: 201307
Cím: 2800 Tatabánya Kodály tér 3.

Telefonszám: +36-34 310-743; +36 30 234-4542
e-mail: tb.szakszolg@gmail.com
Fenntartó tankerületi központ: Tatabányai Tankerületi Központ
Cím: 2800 Tatabánya, Győri út 29.
Telefonszám: +36 34 795 227
E-mail: tatabanya@kk.gov.hu
Bemutatkozás
A Komárom-Esztergom Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Tatabányai Tagintézménye 2013 szeptembere óta látja el szakfeladatait az ellátási körzetébe tartozó településeken.
A tagintézményünk egész évben folyamatosan működik. Szolgáltatásainkat a tanév rendjéhez és a partneri igényekhez igazítjuk.
Az iskolai szünidökben ügyeletet tartunk. A nyár folyamán a szabadságolási tervet figyelembe véve ügyeleti napokkal biztosítja a folyamatos nyitva tartást, melyről értesítjük a szolgáltatást igénybe vevőket.
Az intézmény rövid története
1997. január 1-jén megalakult Tatabányán a Pedagógiai Szakszolgálati Intézmény.
Intézményi egységek: Nevelési Tanácsadó, Logopédia, Logopédiai Óvoda, Fejlesztő Óvoda, valamint hozzárendelt feladatként már a gyógytestnevelés is megjelent.
1998. áprilisában létrejött a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság.
1998. szeptemberében az intézményből kivált a Logopédiai Óvoda, és alapítványi formában működött tovább.
2006. január 31-én elindult a Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulásban a feladatellátás. Ez Tatabányán kívül 9 település ellátását jelentette: Szomor, Gyermely, Tarján, Héreg, Szárliget, Vértesszőlős, Vértessomló, Várgesztes, Környe.
2007. július 31-ig az intézmény három intézményegységgel és egy szakfeladat ellátással működött.
2007. augusztus 1-jén intézményi összevonás és átszervezés történt. Tatabánya Megyei Jogú Város megalapította a 211/2007. (VII.26.) sz. közgyűlési határozat elfogadásával az Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Pedagógiai Szakszolgálatot.
2013. szeptemberétől a Komárom-Esztergom Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Tatabányai Tagintézményeként működik tovább intézményünk.
Személyi és tárgyi feltételek
Jelenleg tagintézményünkben 37 pedagógus munkakörben foglalkoztatott szakalkalmazott dolgozik. A szakszolgálat adminisztratív feladatait 2 szakszolgálati titkár látja el. A tagintézmény működését egy (részmunkaidős) takarítónő és egy (részmunkaidős) karbantartó segíti.
Tagintézményünkben foglalkoztatottak száma munkakörük szerint:
- Gyógypedagógus: 11 fő, ebből 2 fő részmunkaidőben, 1 fő megbízással dolgozik
- Pszichológus: 4 fő
- Logopédus: 10 fő
- Konduktor: 1 fő
- Gyógytestnevelő: 11 fő, 3 fő részmunkaidőben, megbízással 5 fő dolgozik
Kollégáink munkájukat magas színvonalon látják el, folyamatosan továbbképzéseken vesznek részt, többféle végzettséggel is rendelkeznek.
Tárgyi feltételek
Szakszolgálatunk 3 szárnyból álló épületegyüttes, egy régi bölcsőde átalakításával jött létre, jól megközelíthető gépkocsival és busszal egyaránt.
4 nagyobb és 12 kisebb fejlesztő- ill. vizsgálószobával rendelkezünk, melyek jól felszereltek, esztétikusak, gyermekbarát bútorokkal berendezettek. Eszközeinket, játék és teszt-tárunkat igyekszünk folyamatosan bővíteni.



Tevékenységek/Szakfeladatok
A pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről szóló 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet értelmében feladataink a következők:
- Gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, oktatás és gondozás feladata a komplex koragyermekkori prevenció, tanácsadás és fejlesztés, az ellátásra való jogosultság megállapításának időpontjától kezdődően a gyermek fejlődésének elősegítése, a család kompetenciáinak erősítése, a gyermek és a család társadalmi inklúziójának támogatása érdekében. A korai fejlesztés és gondozás tevékenységei a komplex gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai tanácsadás, a kognitív, a szociális, a kommunikációs és a nyelvi készségek fejlesztése, a mozgásfejlesztés és a pszichológiai segítségnyújtás.
- Szakértői bizottsági tevékenység keretében az intézmény szakértői bizottsága a gyermek, a tanuló komplex pszichológiai, pedagógiai-gyógypedagógiai, továbbá szükség szerint orvosi vizsgálat alapján szakértői véleményt készít
- a korai fejlesztésre és gondozásra való jogosultság megállapítása vagy kizárása,
- a beilleszkedési, a tanulási, a magatartási nehézség megállapítása vagy kizárása érdekében.
- Nevelési tanácsadás feladata:
- a szülővel az első problémafeltáró beszélgetés lebonyolítása, a gyermek, a tanuló adaptív viselkedésének, szociális érettségének felmérése, ennek eredményeképpen tanácsadásban részesítés vagy a szakszolgálati ellátásba vétel szükségességének meghatározása,
- az Intézmény nevelési tanácsadás feladatának keretében ellátásban részesülők esetében segítség nyújtása a gyermek családi-, és óvodai neveléséhez, a tanuló iskolai neveléséhez és oktatásához, ha a gyermek, tanuló egyéni adottsága, fejlettsége, képessége, tehetsége, fejlődésének üteme indokolja,
- a prevenciós tevékenység keretében: együttműködik a védőnői és gyermekorvosi hálózattal, a gyermek korai fejlődési időszakában teljes körű családi mentálhigiénés intervenciót biztosíthat, az óvodai nevelésben részesülő, negyedik életévüket betöltött gyermekek körében a tanulási és beilleszkedési nehézségek megelőzése céljából – a szülő előzetes hozzájárulásával – szűrést végezhet.
- szakszolgálati ellátásba vétel esetén pedagógiai, pszichológiai támogatást, fejlesztést, terápiás gondozást nyújt a gyermeknek, a tanulónak, támogatja a család nevelő, a pedagógus nevelő és oktató munkáját, szükség esetén segíti a nevelési-oktatási, illetve szakképző intézmények és a család kapcsolattartását.
- A komplex pszichológiai és gyógypedagógiai ellátás keretében:

a) folyamatdiagnosztikai célú pszichológiai, gyógypedagógiai-pedagógiai vizsgálatot, valamint gondozást végez,
b) terápiás ellátást, korrektív megsegítést nyújt a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján a nevelési tanácsadás keretében fejlesztésben részesülő gyermekek, tanulók számára,
c) a gyermek, a tanuló fejlesztése során az állapotára irányuló változásokat a folyamatdiagnosztika során értékeli,
d) pszichológiai, gyógypedagógiai, pedagógiai tanácsadást biztosít, és konzultációs lehetőséget nyújt a gyermekek, a tanulók szülei, pedagógusai részére.
- Logopédiai ellátás feladata a hangképzés, a beszéd, a beszélt és írott nyelvi képesség fejlődési és szerzett zavaraihoz, továbbá a specifikus tanulási zavarokhoz (diszlexia, diszortográfia, diszgráfia, diszkalkulia) kapcsolódó prevenciós, állapotmegismerési és terápiás tevékenység.

- Konduktív pedagógiai ellátás feladata a központi idegrendszeri sérültek konduktív nevelése, fejlesztése és gondozása. A konduktív pedagógiai ellátás az óvodai neveléshez, iskolai neveléshez és oktatáshoz kapcsolódóan vagy egyéni fejlesztő foglalkozás keretében nyújtható.
- Gyógytestnevelés feladata a gyermek, a tanuló speciális egészségügyi célú testnevelési foglalkoztatása, ha az iskolaorvosi vagy szakorvosi vizsgálat gyógytestnevelésre utalja.
- Az iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás feladata a pedagógiai szakszolgálati intézményben a nevelési-oktatási, illetve szakképző intézményekben dolgozó pszichológusok munkájának összefogása és segítése, melyet az iskola- és óvodapszichológus feladatok koordinátora lát el.
- A kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása esetében az intézmény feladata:
a) korai tehetség-felismerés, tehetségazonosítás, amelynek során a tehetség életkori megjelenését figyelembe kell venni,
b) a tehetséges gyermek személyiségfejlődésének támogatása, szükség esetén további megsegítésre irányítás,
c) önismereti csoport szervezése és vezetése a tehetséges gyermekek részére,
d) tanácsadás, támogatás a szülőnek,
e) konzultáció a pedagógus részére,
f) közös tehetség-tanácsadási fórum szervezése,
g) speciális tehetségprogramban való részvételre javaslat adása,
h) a tehetségazonosítás, a tehetséggondozás feladatát ellátó pszichológus szakmai kapcsolatot tart a feladatellátási körzetében működő tehetségfejlesztő programok vezetőivel és az iskolapszichológussal, óvodapszichológussal,
i) javaslatot tesz a tanuló számára a tehetségprogramba történő bekapcsolódásra,
j) kimeneti mérések elvégzése,
k) tehetségfejlesztő műhelyek vezetői számára konzultációs lehetőség biztosítása, melyet a tehetséggondozó koordinátor lát el.
Az ellátás formái:
- pszichológiai/pedagógiai tanácsadás, vizsgálat
- szűrés nevelési tanácsadás keretében
- logopédiai szűrés, vizsgálat, terápia
- szülői konzultáció, tanácsadás
- gyermek tanácsadás
- gyermekmegfigyelés intézményben
- feltáró pszichoterápia, csoportos pszichoterápia, csoportos preventív pszichoterápia ovisoknak
- szociális készségfejlesztés óvodásoknak
- ADHD szülőtréning
- korai fejlesztés, tanácsadás
- konduktív pedagógiai ellátás
- gyógytestnevelés

Gyakori kérdések
Mikor kérhetjük a szakszolgálat segítségét?
- magatartási, viselkedési, beilleszkedési problémák esetén (agresszivitás, szétszórtság, szorongás stb.)
- pszichés, ill. pszichoszomatikus problémák esetén (viselkedésváltozás, dühkitörések, beszédritmus zavarok, vagy olyan testi tünetektől szenved a gyermek, melyek mögött lelki okokat feltételezhetünk, pl.: fejfájás, hasfájás, hányás, alvászavar, táplálkozási és szobatisztasági problémák)
- tanulási és képességbeli nehézségek esetén (motoros ügyetlenség, figyelmi problémák, orientációs készségek nehezítettsége, olvasás-írás-számolás területén jelentkező nehézségek stb.)
- felmerülő gyermeknevelési kérdések, családon belüli krízis esetén (testvérkonfliktus, válás, intézményváltás…)
- további egy év óvodai nevelés szükségessége esetén
Hogyan kereshetik fel intézményünket?
- védőnői, orvosi javaslat alapján
- nevelési -oktatási intézmény jelzése alapján
- szülői jelentkezés alapján
Milyen korú gyermekeket látunk el?
Az ellátás formája szerint 0 éves kortól a tanuló középiskolai tanulmányainak befejezéséig. Szakértői vizsgálaton 0-23 éves korúak, 3 – 16 éves kor közötti tankötelesek, 16 éves kortól köznevelésben résztvevők vehetnek részt.
Mikor van szükség szakértői vizsgálatra? Mi a célja? Mi a vizsgálat menete?
A szakértői vizsgálat célja:
- az enyhébb problémák feltárása, vagyis a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTM) megállapítása vagy kizárása és az ehhez kapcsolódó vizsgálatok elvégzése;
- a komolyabb problémák esetében, a sajátos nevelési igény megállapítása vagy kizárása, és az ehhez kapcsolódó vizsgálatok elvégzése, illetve további vizsgálatok kezdeményezése, valamint a kisgyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének (iskolaérettség) megállapítása is ennek keretében történik.
A gyermek szakértői vizsgálata javasolt ha…
- a mozgás-, beszédfejlődésében elakadások, eltérések mutatkoznak kortársaihoz képest
- a gyermek nehezen illeszkedik be kortárscsoportjába magatartás problémái miatt,
- a korábban jól teljesítő gyermek viselkedése megváltozik – tanulási, iskolai teljesítménye romlik, viselkedése megváltozik,
- az értelmi fejlődésében, a magatartásában a tanulása során általános nehézségek tapasztalhatóak,
- bizonyos tantárgyakkal kapcsolatban folyamatos kudarcélmények érik (pl.: számolás, írás, olvasás),
- bizonytalan a környezete abban, hogy a gyermek fejlettsége eléri-e az iskolába lépéshez szükséges szintet,
- a gyermek bizonyos képességek terén korcsoportjához képest alulteljesít (mozgás, hallás, látás, beszéd stb. területén),
- vagy ha korábbi szakértői vélemények felülvizsgálata esedékes.
A szakértői vizsgálat folyamata
Vizsgálat kérése
A lakóhely (állandó vagy tartózkodási) illetve az érintett nevelési, oktatási intézmény szerinti illetékességű kerületi tagintézménynél történik.
A vizsgálatra írásban, kérelemmel, vagy a 15/2013 EMMI rendelet 1. számú mellékletének kitöltésével lehet jelentkezni. A nyomtatványt az intézményvezető (intézmény pecsétjével ellátva), valamint a szülők írják alá.
A szakértői vizsgálat a szülő kérelmére, illetve, ha az eljárást nem a szülő kezdeményezi, a szülő egyetértésével indítható meg.
Ha a gyermek óvodai nevelésben, iskolai nevelésben, oktatásban részesül, az óvoda/ iskola köteles közreműködni a vizsgálat iránti kérelem elkészítésében.
A szakértői vizsgálat időpontja a kérelem beadása után, a bizottság határozza meg, és erről, valamint a szakértői vizsgálat helyéről a szülőt értesíti.
A szakértői vizsgálat menete–állapotmegismerés
- Megelőzi a szülővel vagy a gyermek gondviselőjével történő beszélgetés (az „anamnézis felvétele”) és a hozott dokumentumok (orvosi papírok, pedagógiai vélemények stb.) áttekintése, mivel a vizsgáló szakemberek szeretnék megismerni a szülő álláspontját arról, hogyan látja gyermekét, miben kérne segítséget. Arra is szolgál továbbá, hogy közösen felelevenítsék a gyermek fejlődésének főbb állomásait.
- A pszichológiai vizsgálaton teljes képességvizsgálatra (IQ), szükség esetén a személyiség feltérképezésére kerül sor.
- A pedagógiai vizsgálaton az iskolásoknál felmérik a gyermek olvasási, írási, helyesírási és matematikai képességeit. Erre a vizsgálatra jó, ha – a probléma jellegétől függően – a matematika, magyar nyelv, környezet füzetet, valamint a gyermeke ellenőrző, vagy tájékoztató füzetét is magával hozza a szülő.
- A vizsgálat lezárásaként konzultációra kerül sor, melyen megismeri a szülő a vizsgálati eredményeket, megállapításokat, a diagnózist, a fejlesztési javaslatokat, a szakvélemény várható tartalmát, valamint amennyiben szükséges, javaslatot a további kiegészítő vizsgálatok elvégzésére.
A vizsgálat kimenetelének lehetőségei, amennyiben eltérés tapasztalható a gyermek fejlődésében, viselkedésében
- Beilleszkedési, tanulási magatartási nehézséggel (BTM) küzdő gyermek, tanuló különleges bánásmódot igényel, mert az életkorához viszonyítottan alulteljesít, társas kapcsolati problémákkal, tanulási, viselkedési problémákkal küzd, közösségbe való beilleszkedése tovább személyiségfejlődése nehezített vagy sajátos tendenciákat mutat. Így fejlesztő foglalkoztatásra van igénye, melynek óraszámát a vizsgálatot követően a bizottság határozza meg.
- Amennyiben felmerül a gyermeknél a sajátos nevelési igény, a kerületi illetékességű szakértői bizottságok a gyermek további vizsgálatát kérik, és a vizsgálatok dokumentációját továbbküldik a lakóhely szerint illetékes – székhelyintézmény (Megyei Szakértői Bizottság) illetve az országos hatáskörű Látásvizsgáló, Hallásvizsgáló, Mozgásvizsgáló, Beszédvizsgáló Szakértői Bizottság felé.
A sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló szintén különleges bánásmódot igényel a mozgásszervi, érzékszervi, értelmi, beszéd problémái/fogyatékossága, halmozottan fogyatékossága, autizmusspektrum-zavara, súlyos tanulási, figyelmi, vagy magatartásszabályozási zavara miatt. Az ellátás olyan – együtt és külön nevelő – intézményekben történhet, ahol a tárgyi és a személyi feltételek ezt lehetővé teszik. A fejlesztésre, a szükséges óraszámot a köznevelési törvény szabja meg.
Felülvizsgálat
Ha egy gyermek, tanuló beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzd, vagy sajátos nevelési igényű, a szakértői bizottság egy, két vagy három évente, 16 éves koráig felülvizsgálja. Így szakértői véleménye érvényessége is – ezzel összefüggésben – meghatározott, melyet a szakértői vélemény tartalmaz. Ám rendkívüli felülvizsgálat ezen idő intervallumon belül is, indokkal kezdeményezhető. A segítő szakembereink, a gyermekek sorsát és fejlődését szem előtt tartva, nyitottak bármely, a gyermeket érintő probléma megoldására. Tanácsadásra készséggel vállalkozunk. Törekszünk mind a család, mind a pedagógusok, a családgondozó, gyermekvédelmi stb. szakemberekkel való korrekt együttműködésre, és a hiteles, folyamatos tájékoztatásra.
- Mindkét szülőnek el kell kísérnie a gyermeket?
Ideális esetben két szülő jelenléte szükséges a vizsgálathoz. Amennyiben viszont az egyik szülő nem tud megjelenni, egy formanyomtatvány kitöltése szükséges. („Nyilatkozat távollévő szülő nevében”)
- A terápiára, fejlesztésre való jelentkezés módja
jelentkezési lap kitöltése, mely megtalálható a honlapon a letölthető dokumentum fül alatt, illetve személyesen kérhető a szakszolgálatunk irodájában
időpont egyeztetése a szülővel személyes
Munkatársaink
Szily-Csapó Katalin – gyógypedagógus/Igazgató
Balkuné Szűcs Emese – klinikai szakpszichológus/Igazgatóhelyettes
Ácsi Tünde – gyógypedagógus(mesterpedagógus)
Babarcziné Laczó Szabina – logopédus/gyógypedagógus
Bagi Annamária – klinikai szakpszichológus
Bauerné Révészi Mónika – gyógypedagógus
Boross Éva Beatrix – logopédus/gyógypedagógus
Fakli Gábor- gyógytestnevelő (megbízással)
Farkas-Szegedi Zsófia – gyógypedagógus/logopédus
Fényi-Dudás Anikó – pszichológus
Gödri Krisztina-gyógytestnevelő (megbízással)
Hadnagy Inez – logopédus/gyógypedagógus
Imréné Horváth Márta – gyógypedagógus/konduktor
Juhász Nóra – logopédus/gyógypedagógus
Jurnyik Ingrid Katalin – pszichológus
Kati-Szomolya Zsanett – logopédus/gyógypedagógus
Kovács Margita Léda– pszichológus
Krauszné Barassó Henriette-gyógytestnevelő (megbízással)
Labancz Georgina – gyógypedagógus
Mezőségi Zsuzsa – gyógytestnevelő
Molnár Éva – logopédus/gyógypedagógus
Moravcsik-Fecskés Orsolya– pszichológus
Nadobán Istvánné-gyógyestnevelő (megbízással)
Németh Béla Péterné – gyógypedagógus
Németh Erzsébet– logopédus/gyógypedagógus
Pejov Éva – gyógypedagógus/logopédus
Prelozsnik Erzsébet – gyógypedagógus
Répássy Míra – gyógypedagógus
Sajó Éva Gizella– gyógyestnevelő (megbízással)
Sárköziné Szabó Vivien – logopédus/gyógypedagógus
Stangáné Hornyák Marianna – logopédus/gyógypedagógus (mesterpedagógus)
Stréhliné Peternák Magdolna – logopédus/gyógypedagógus
Szabó Viktória Dorottya– pszichológus
Triff-Árkosi Anikó– gyógytestnevelő ( megbízással)
Varga Lászlóné – gyógytestnevelő
Varga Szilvi- gyógytestnevelő
Kapcsolat
Ügyintézés: Hétfőtől péntekig 8:00-16:00-ig
Guzik Barbara-szakszolgálati titkár
Boros Renáta-szakszolgálati titkár
e-mail: tb.szakszolg@gmail.com
2800 Tatabánya Kodály tér 3.
Telefonszám: 34/310-743, 06-30-234-4542
Tömegközlekedéssel a Kodály iskola megállónál kell leszállni, gépjárművel Köztársaság útja felől megközelítve a Kodály iskola jobb oldalán lévő zsákutcában van lehetőség parkolásra. Onnan már látható a három szárnyas vöröstéglás épület (első folyosó: logopédia, második folyosó: nevelési tanácsadás). Pedagógiai szakszolgálat tatabánya.
Ellátási terület: Tatabánya, Gyermely, Héreg, Környe, Szárliget, Szomor, Tarján, Várgesztes, Vértesszőlős, Vértessomló
Fenntartó: Tatabányai Tankerületi Központ
E-mail címe: tatabanya@kk.gov.hu
Telefonszáma: +36 34 795 227
Címe: 2800 Tatabánya, Győri út 29